top of page
Search

Najkrajšia podpolianska jeseň

Podpolianske scenérie okúzlia človeka v každom ročnom období. Pre mnohých je najkrajšia hriňovská jar vďaka mnohým bielym kornám kvitnúcich čerešní. U mňa je to naopak jeseň a jej pestré farby padajúceho lístia. Tá uplynulá patrila medzi tie najfotogenickejšie aké som zažil.

kaplnka u Cipkárov na hriňovských lazoch - október 2022


V septembri bolo v prírode cítiť nezadržateľne sa približujúcu jeseň. Začiatok mesiaca bol dokonalý na fotenie ranných hmiel okolo toku rieky Slatiny od Vígľaša až po Zvolen. Úžasné pohľady boli aj na Poľanu zaplavenú v hmle od obce Klokoč a Slatisnké lazy. Tie najkrajšie septembrové zážitky mám však z Hrochotskej doliny v srdci Poľany. Popri fotografovaní som celé hodiny počúval jeleniu ruju, ktorá sa ozývala všade navôkol. Hrochotská dolina bola zároveň miestom, kde som prvýkrát stretol medvede. Tie rýchlo prechádzali cez cestu predo mnou.


Október naplno zafarbil lístia stromov do pestrofarebnej palety. Celý mesiac som fotografoval zákutia na hriňovských lazoch. Dlhá séria dní s inverziou ponúkala nevyčerpateľné možnosti fotografovania podpolianskej krajiny. Dlhé hmly, ktoré niekedy pretrvali až do večera, sú pre tento mesiac netypické a skôr sa vyskytujú až v novembri a decembri, keď na stromoch už dávno nie je lístie. Výnimočné pohľady boli na kostol na Raticovom vrchu, ktorý často vystupoval z inverzie a pripomínal plachetnicu v rozbúrenom mori. Niekoľkokrát hmla vystúpila ešte vyššie a bolo potrebné fotiť z väčšej nadmorskej výšky. Tak som zažil aj krásny západ slnka neďaleko Detvianskej Huty s pohľadom na zaplavené Podpoľanie v hmle.

kostol na Raticovom vrchu v Hriňovej ponorený v hmle - október 2022


November so svojimi chladnými ránami zavŕšil jesenné obdobie. Aj keď bolo lístie zo stromov už opadané, hmla stále dodávala prírode fotogenickosť. Jedno z najkrajších novembrových rán som zažil na detvianskych lazoch, vysoko nad lazmi v Piešti. Ranné lúče vychádzajúceho slnka si predierali cestu cez hmlu, ktorá sa prevaľovala medzi lazníckymi usadlosťami a stromami dole v údolí.


hmlisté ráno na detvianskych lazoch - november 2022


Tento rok jesenné počasie vyšlo naozaj perfektne. Viac fotiek v galérii...
212 views

Comments


bottom of page