top of page
Search

Fotografovanie na film v dobe Instagramu

Fotografovanie nebolo nikdy v histórii jednoduchšie ako dnes. Každý z nás má skoro neustále možnosť okamžite a zadarmo vyhotoviť ľubovoľný počet záberov. Od momentu vytiahnutia mobilného telefónu z vrecka až po publikovanie hotovej fotografie na sociálne siete nemusí v ideálnom prípade prejsť viac ako pár sekúnd. O to väčším zážitkom je v dnešnej dobe fotografovanie na „klasický“ film.

Počas uplynulých rokoch som aj ja vyfotil niekoľko kinofilmov starým sovietskym fotoaparátom Zenit E. Nikdy som si však filmy nevyvolával doma ale prostredníctvom komerčných fotolabov. Okrem vysokej ceny za tieto služby a nemožnosti kreatívne ovplyvniť výslednú fotografiu sa človek pripraví aj o "mágiu" tmavej komory a sledovania tvorby fotografie priamo pod svojimi rukami. Ak teda znova fotiť na film, tak jedine spolu s celým procesom a vyvolaním priamo doma. Návrat do sveta analógovej fotografie mohol začať.


Skutočne iný svet fotografovania


Na vyvolávanie filmov a tvorbu fotografii potrebujete špeciálne príslušenstvo a niekoľko chemikálií. Samotné filmy a fotografická chémia sa dá pomerne ľahko zohnať aj v niektorých zo slovenských e-shopov venujúcim sa fotografovaniu a fototechnike. Rovnako aj príslušenstvo, vybavenie fotokomory, je dostupné a to často aj na internetových bazároch. Dokonca je pravdepodobne, že máte podobne veci aj doma, prípadne u starých rodičov, ako to bolo aj v mojom prípade. Výsledná cena za doma vyvolané fotografie tak nemusí byť až tak astronomicky vysoká ako si možno myslíte.

Pre ešte väčšie „retro“, som si ako fotoaparát zvolil FLEXARET VI. Stará československá dvojoká zrkadlovka stará minimálne 50 rokov. Pre svoju konštrukciu je nutné používať tzv. zvitkový film, ktorý má oveľa väčšie políčko ako klasický kinofilm. V konečnom dôsledku môžeme nimi zhotoviť naozaj kvalitné zábery. Môj FLEXARET stál takmer 30 rokov odložený na poličke ale našťastie fungoval stále aj po rokoch takmer dokonale. Jediná chyba bol zatuhnutý mechanizmus ostrenia. "Čaro" je aj v samotnom snímaní. Do fotoaparátu sa dívate „zhora“ a celkový snímaný obraz pri fotografovaní vidíte ako zrkadlovo prevrátený. Fotografie majú navyše štvorcový formát.


V mojom prípade som sa rozhodol pre čiernobiely zvitkový film FOMAPAN 100, ktorý sa predáva za cenu 3,89 Eur. Z jedného filmu môžete vyhotoviť len 12 fotografii. Ak chcete nafotografovať viac, musíte film vybrať a založiť nový a máte k dispozícií opäť len 12 fotografií. Skutočne iný svet fotografovania.


S Flexaretom na hriňovských lazoch


Lazy a ľudová architektúra Podpoľania sú ako stavané pre analógovú fotografiu. Čiernobiely film akoby ešte viac umocňuje charakter terasovitých polí a starých dreveníc. So starým FLEXARETOM som v uplynulých týždňoch prešiel rôzne zákutia Podpoľania. Pri samotnom fotení, je samozrejme potrebné na fotoaparáte nastaviť vhodný expozičných čas a clonu. Nakoľko FLEXARET nemá zabudovaný expozimeter, zvolil som kompromis a používal na tento účel digitálnu zrkadlovku. Namerané hodnoty som vždy upravil tak, aby fotografie na FLEXARETE boli jemne preexponované oproti náhľadom na digitálnej zrkadlovke. FLEXARET som mal so sebou ako doplnok svojej štandardnej fotovýbavy. Zatiaľ čo som s digitálnou zrkadlovkou fotil ako vždy, v momente ako som mal v rukách FLEXARET musel som trochu spomaliť. K dispozícií je len 12 záberov. Človek všetko viackrát overí, hodnota expozície, kompozícia.

Je všetko tak ako ma byť ? Prejde aj niekoľko minút kým som odhodlaný stlačiť prvýkrát spúšť. Potom pomaly prevíjam film. Vo vnútri FLEXARETU počuť ako sa film pohybuje a následne sa počítadlo filmu zmení z 12 na 11. FLEXARET odkladám do puzdra a pokračujem ďalej vo fotografovaní s mojou digitálnou zrkadlovkou – tam je k dispozícii miesto na viac ako tisíc fotiek.


Fotiť na analóg som sa rozhodol pre potešenie – zažiť novú emóciu z fotografovania. Fotografovať starým FLEXARETOM bolo pre mňa v čase Instagramu skutočným zážitkom. Samozrejme, FLEXARET u mňa rozhodne nedokáže nahradiť digitálnú zrkadlovku a všetky výhody digitálnej fotografie. O to viac som však fascinovaný z dokonalej práce starých majstrov ako Plicka, Socháň, Benický ...


Po niekoľkých dňoch fotografovania vyberám film z FLEXARETU. Celý proces vyvolávania sa tým len začína. V ďalšej časti blogu presne popíšem postup pri vyvolaní tohto filmu v domácich podmienkach - v bežnej panelákovej kúpeľni. Vývojka, ustaľováč, prerušovač, zmáčadlo ... roztoky fotografickej chémie a "mágia" tmavej komory pri vyvolaní filmu v ďalšej časti čoskoro.





bottom of page