top of page
Search

Vyvolanie čiernobieleho filmu v paneláku

Fotografovanie na čiernobiely film prináša v dnešnej dobe sociálnych sietí a tisícov fotografií zabudnutých v mobilných telefónoch úplne iný zážitok. Ak ste sa rozhodli fotografovať na čiernobiely film, tak optimálne spolu s celým procesom a vyvolaním filmu priamo doma. Vyhnete sa vysokým cenám, ktoré si Fotolaby účtujú za takéto služby a naopak sa nepripravíte o možnosť sledovať tvorbu fotografie priamo pod svojimi rukami. O tom, prečo som sa rozhodol fotografovať aj na film, si môžete prečítať v minulej časti tohto blogu. Samotné vyvolanie filmu nie je komplikované a zvládne ho každý nadšenec fotografie. V tomto článku vám predstavím návod ako postupovať.


Čo potrebujeme ?


Pre vyvolanie filmu potrebujeme fotografické roztoky, teplomer, stopky, špeciálnu nádobu tzv. vývojnicu, odmerku, kancelárske svorky alebo štipce, lievik, optimálne tečúcu vodu a nádoby na miešanie a prípravu roztokov. Samotné vyvolávanie filmu sa uskutočňuje vo fotografických roztokoch: vývojka, prerušovač, ustaľovač a zmáčadlo. Potrebné veci zoženiete aj v niektorých zo slovenských e-shopov venujúcim sa fotografovaniu a fototechnike. Roztoky sa kupujú koncentrované a ďalej sa riedia vodou a to v pomere podľa typu filmu, na ktorý ste fotografovali.


Vyvolanie filmu v panelákovej kúpeľni


V úplnej tme sa naexponovaný film navinie na cievku a vloží do vývojnice. Navíjanie filmu na cievku vyžaduje na začiatku trochu tréningu, napr. na starom filme, nakoľko ho budete robiť v úplnej tme. Na prvý pohľad aj nepatrné množstvo svetla by mohlo naexponovaný film znehodnotiť. Pri manipulácii s filmom je podmienkou naozaj absolútna tma, preto je nutné vyhľadať miestnosť bez okien, napr. WC, prípadne kúpeľňa (ak takúto miestnosť doma nemáte, môžete si kúpiť rukáv na vyberanie negatívov, ktorý ochráni film pred svetlom). Vývojnica je špeciálna nádoba, v ktorej sa počas celého procesu bude nachádzať film a bude v nej chránený pred svetlom. Od momentu uzavretia filmu do vývojnice sa zvyšná časť procesu vyvolávania filmu už môže uskutočniť pri štandardnom osvetlení v bežnej kúpeľni.

Nasleduje samotné vyvolanie filmu. Vopred si pripravíme do samostatných nádob roztoky, ktoré musia mať správnu koncentráciu a teplotu. Pripravené roztoky následne v správnom poradí lejeme do vývojnice, kde ich nechávame pôsobiť na film v presne stanovenom čase. Koncentrácia, teplota a čas zodpovedá konkrétnej značke, resp. typu, roztoku a zároveň aj filmu. Tieto údaje nájdete na krabičke od filmu a na nádobách jednotlivých roztokov. Ja používam film FOMAPAN 100/120 a pri jeho vyvolávaní som teda postupoval podľa hodnôt uvádzaných výrobcom.


Vývojka


Ako prvú do vývojnice nalejeme vývojku. Vývojka svojimi chemickými vlastnosťami zviditeľní zachytený obraz na svetlo citlivej vrstve filmu, ktorý je zatiaľ latentný. Ja som použil vývojku FOMAPAN LQN, ktorú bolo potrebné nariediť v pomere 1 diel vývojky a 10 dielov vody. Teplota pripravenej vývojky by mala mať 20,00 stupňov Celzia.

Čím je teplota roztoku vyššia, tým sa skracuje čas potrebný na aplikovanie vývojky. V mojom prípade stačilo pripravený roztok nechať natemperovať na izbovú teplotu, kedy sa teplota ustálila na teplote 22,50 stupňa Celzia. Vývojku nalejeme do tanku s filmom a necháme ju pôsobiť presne sedem minút. Pre správne pôsobenie vývojky vývojnicu prvú minútu pomaly pretáčame a obraciame vo vzduchu o 180 stupňov. Tento pohyb opakujeme každú ďalšiu minútu a to prvých približne 10 – 15 sekúnd.


Prerušovač


Po uplynutí stanoveného času vývojku vylejeme a hneď nalejeme do vývojnice prerušovač. Ten preruší pôsobenie vývojky na film. Ako prerušovač som použil vodu s trochou octu. Roztok mal opäť teplotu 22,50 stupňa pričom som ho v tanku nechal pôsobiť približne tri minúty.


Ustaľovač


Po vyliatí prerušovača nalejeme do vývojnice ustalovač, ktorý zafixuje obraz na filme vyvolaný vývojkou. Svojím pôsobením absorbuje chemické látky, ktoré by mohli ďalej pokračovať vo vyvolávaní filmu a tým znehodnotiť zachytený obraz. Ja som použil FOMAFIX, ktorý som nariedil v pomere 1 diel ustaľovača a 5 dielov vody. Aj v tomto prípade bola teplota roztoku rovnaká ako v pri vývojke a prerušovači. Ustalovač som nechal vo vývojnici tri minúty, pričom prvú minútu vývojnicu obraciame ako počas pôsobenia vývojky.


Pranie vo vode a zmáčadlo


Po vyliatí ustaľovača nasleduje pranie filmu vo vode a to po dobu niekoľko minút. Tečúcu vodu lejeme priamo do tanku a tým film oplachujeme od použitých roztokov. Nakoniec film vyberieme z vývojnice a opláchneme ho v zmáčadle. Zmáčadlo zabraňuje vzniku kvapiek pri sušení a samotné sušenie urýchľuje. Do približne litra vody stačí aj pár mililitrov zmáčadla FOTONAL. Proces vyvolania filmu je tým hotový. Následne film opatrne vytiahneme za jeden jeho koniec z vývojnice a tým ho postupne vystrieme. Mokrý povrch filmu je stále citlivý na dotyk preto treba byť opatrný a manipulovať s filmom len za jeho konce alebo okraje, kde sa nenachádzajú samotné naexponované fotografie.


Sušenie a archivácia


Vyvolaný film je potrebné niekoľko hodín sušiť zavesený v bezprašnom prostredí. Pre uchytenie filmu som použil kancelárske svorky, jednou som film prichytil na šnúre a druhou som zaťažil spodný koniec pre jeho vyrovnanie, nakoľko film je po vyvolaní skrútený. Pod zavesený film je vhodné dať malú nádobu, do ktorej môže bezprostredne po zavesení kvapkať voda. Film je po vysušení pripravený na archiváciu nastrihaním na časti po troch políčkach a uskladnenie v pergamenových zakladačoch. Opätovné zrolovanie filmu alebo jeho vloženie do fóliového alebo iného obalu by povrch filmu poškriabalo.


Od fyzickej podoby fotografie, tak ako ju poznáme nás však stále delí ešte polovica procesu. Po úspešnom negatívnom procese, t.j. vyvolaní filmu, musí nasledovať pozitívny proces, teda zhotovenie samotných fotografii z vyvolaného filmového negatívu, ale to až neskôr, v ďalších častiach tohto blogu.



238 views

Comments


bottom of page